Krajinou vína – nový dokumentární cyklus České televize

Krajinou vína - Václav Žmolík

Krajinou vína je název nového desetidílného cestopisného seriálu České televize. Vznikl ve spolupráci s Vinařským fondem, Jihomoravským krajem a Vinařským institutem. První díl – Pálava – startuje právě dnes, 25. dubna v 21.30. Diváky provede moderátor a publicista Václav Žmolík.

Pořad putuje za tajemstvím moravských a českých odrůd vína a zároveň objevuje významná místa krajiny České republiky. Režisérem je Jan Těšitel.

„Krajina jižní Moravy se už na první pohled liší od zbytku České republiky. Nikde jinde u nás nenajdeme takové plochy vinohradů, které Jihomoravskému kraji dávají nejen jedinečný estetický ráz, ale po staletí se také výrazně podílejí na životě zdejšího regionu. Jsem velmi rád, že se dílo podařilo, a pořad tak jde do vysílání právě na začátku sezóny, kdy bude skvělou inspirací pro návštěvu jižní Moravy – krajiny vína,“ přibližuje Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, úhel pohledu, jakým se bude dívat na jihomoravskou krajinu nový pořad České televize.

Krajinou vína – díl první: Pálava

První díl desetidílné série nese název Krajinou vína – Pálava a začíná ve Velkých Pavlovicích. Popisuje putování nejen za vínem, ale i za památkami a přírodou a objevuje magická místa Pavlovských vrchů. Pálava je jednou z nejoblíbenějších tuzemských odrůd, proto není náhodou, že cestopis začíná právě zde. Na pavlovických vinicích začal příběh šlechtění odrůdy Pálava, který byl dokončen pod vápencovými skalami v Perné. Šlechtiteli Josefu Veverkovi se podařilo vytvořit klon vinné révy, který dává vynikající aromatická vína. Spolu se štábem České televize se v tomto dílu diváci vydají do Archeoparku v Pavlově i za Věstonickou Venuší. Čekat je bude i pěší výlet úchvatnou přírodní rezervací po hřebeni Pálavy z Pavlova až do Klentnice, kde budou moci posoudit, jaké jídlo se s vínem nejlépe snoubí.

„Byť každý z nás má chuť trochu jinou, musím říct, že na natáčení jsme potkávali samé úžasné vzorky: ať už se víno urodilo na Moravě, nebo v Čechách. Máme se u nás čím pochlubit a stále máme co objevovat. A hlavně je skvělé za vínem vyrazit přímo, nespoléhat se jen regály supermarketů, ale mluvit s vinaři a vnímat víno skrze krajinu, kde vzniká. Během přípravy celého cyklu jsme nachodili mnohem víc kilometrů, než vypili vzorků vína – ale všechny ty výlety byly úchvatné,“ říká průvodce pořadu Václav Žmolík.

O pořadu

Každý díl je zaměřený na jinou odrůdu a oblast, kde se odrůda vzala, jak dlouho se v dané oblasti pěstuje, jakou má chuť a další vlastnosti. Diváci se mohou těšit například na Rulandské modré, za kterým se štáb vydá na Mělnicko a Litomeřicko, na Muškát moravský, za kterým se vypraví na Velehrad či Veltlínské zelené na Znojemsku. Jedním z asi nejzajímavějších putování bude za císařským vínem Aurelius, díky kterému se vydáme na samotné počátky vinařství, připomeneme si obecně uznávanou teorii, že první víno na Moravu přinesli staří Římané. Vín a lokalit se v pořadu ale objeví mnohem více a všechny díly budou po odvysílání dostupné i online v archivu České televize.

[jaw_panel_box panel_title=“Tvůrci pořadu“ message_style=“info“ ]scénář: Václav Žmolík, Petr Psotka
dramaturg: Ivo Cicvárek
pořadem provází: Václav Žmolík
zvukový mix: Radek Vlach
střih: Michal Dvořák
vedoucí produkce: Jan Vlček, Eva Doležalová
hlavní kamera: Aleš Lněnička
výkonný producent: Michael Beran
kreativní producentka: Lucie Kapounová
režie: Jan Těšitel[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Nový cyklus Krajinou vína nabízí zážitky plnými doušky a je tou nejmilejší pozvánkou k vlastnímu výletu za poznáním do krajiny vína. Přináší informace o turistických zajímavostech, historických souvislostech nebo tipy na výlety, které hledá v místech typických pro pěstování u nás oblíbených a často i vyšlechtěných odrůd vína. Každá epizoda navíc odkryje i nějaké tajemství.

foto: Česká televize