Festival rakouských vín Global Wines: zklamání i nadšení

Festival rakouských vín Global Wines - zklamání i nadšení

Festival rakouských vín, pořádaný společností Global Wines & Spirits, proběhl 24. října v Brně a o den později i v Praze. Akce u mne vyvolává notně rozporuplné pocity. Přesto nakonec převládá pozitivní dojem.

Global Wines & Spirits je renomovaný dovozce vín a lihovin. Specializuje se, vyjma lihovin, na prověřené vinařské regiony světa, slušná je i nabídka tuzemských vinařství. Jejich průřezové degustace patřívaly k legendárním. Jako jedni z mála importérů disponují prodejní sítí kamenných vinoték: aktuálně pět v Praze, jedna v Brně. Jde o stabilního a spolehlivého prodejce, s férovými podmínkami, poměrně slušnými cenami, promyšleným marketingem. Stručně: pozitivní aura.

Asi pod tíhou ekonomiky se v posledních letech celkem velké degustace novinek v portfoliu smrskly na komorněji laděné akce přímo ve vinotéce. Nic proti tomu, interiéry jejich prodejen jsou skvostné, procházet se mezi regály světově věhlasných vín je povznášející. Opravdu rád se dívám na známá jména, apelace, lahve. Nejnovějším počinem je tedy důraz na vína z Rakouska.

„Užijte si do konce října přehlídku rakouských vín, novinky, akční ceny i exkluzivní degustace. Čeká na vás více než 80 vín od 12 prestižních rakouských vinařů.“

Takto zvou stránky dovozce na dvě avizované ochutnávky, jedna v brněnské prodejně, druhá v pražské, v Karlíně. Nevím, jestli je to ďábelský tah copywritera nebo jen náhoda, ale nikde není zcela jasně vysvětleno, jak bude samotná ochutnávka probíhat. Ano, hovoří se tu o vybraných vínech, píše se tu o postupném ochutnávání vín na prodejnách, o slevě na vína, dokonce je zde pěkný výčet vín, která se budou v Karlíně a v Brně degustovat. Možná jsem jediný na planetě, možná se mé IQ rovná inteligenci šumícího větru, ale opravdu jsem čekal 80 otevřených lahví na místě.

Festival rakouských vín

Festival rakouských vín spočívá v slevové akci na asi 80 vín z Rakouska. Samotná degustace se pak vztahuje na vybraných 25 vzorků. Také doba degustace, 2 hodiny, napovídá, že počet vín je limitován. Ani u mailové registrace, kde jsem vyjádřil obavu o poněkud krátké době na tolik lahví, mne nikdo neopravil. „Šumící vítr“, asi si řekli…

V každém případě na místě bylo připraveno 25 pěkných vín v optimální kondici, se správným sklem a s erudovanou obsluhou. Vstupné 500 Kč je naprosto adekvátní. A „globálovské“ frajerské gesto „vstupné vám vrátíme v podobě zboží nakoupeného ten samý den“ je prostě luxusní. Nabízené novinky mapují produkci několika vinařství Dolního Rakouska a Burgenlandu. Štýrsku jakoby se všichni vyhýbali obloukem, byť i zde jsou pěkná vína. Ale Dunaj bližší Grazu.

Brno

Jak již výše zmíněno, prostory vinotéky Global Wines v Brně jsou moc pěkné. Bývalá restaurace Tatra nepatřívala k vyhlášeným, ale místa je zde hodně, jak v horních prodejních prostorách, tak dole ve sklepě. Rekonstrukce vnesla do místa nový život. Poloha vinotéky na hlavní spojnici severních městských částí se středem města, poblíž tramvajové zastávky, je ideální. Dokonce se zde dá při troše štěstí i zaparkovat. V avizovaný začátek v 17 hodin už několik šťastlivců stálo u vyvýšených stolů s chladícími stojany na vína a ochutnávalo.

Přijít včas bylo výhodou, u platby nebyla fronta a na vína většinou také ne. Komornější atmosféra, reprezentativní prostory a kvalitní vína dodávaly akci aristokraticky pohodový náboj. Vše plynulo v poklidu, žádné rozbíjení skla, zpívání či překřikování, což mnohdy na podobných akcích potkáme. Na prvním místě víno. Také spousty známých tváří brněnské vinné scény svědčí o tom, že návštěva se vyplatila.

K dispozici kromě vín samotných byla voda (pet lahve), něco neutralizačních soust a chválihodné je umístění odlivek na stoly. Vše probíhalo vestoje, což ale záměru svědčí. Malým problémem je nedostatek míst pro odložení svrchního oblečení. Asi osm háčků nepojme několik desítek zájemců. Přenosný stojanový věšák by to vyřešil, takto lehce nedůstojně vzaly za své kliky na oknech. S háčky souvisí druhý problém: jsou připevněny na dveře na wc. Tak, že spolehlivě zakrývají celé dveře včetně označující cedulky. Kdo prostory navštívil poprvé, snadno omylem vešel do ničím neuzavřeného zázemí prodejny.

Degustační list

Degustační list byl ukázkou, jak by se to dělat nemělo. Miniaturní písmo, nejasné informace, nepřehlednost. Vlastně je to výjezd z interního skladového systému, v originálu snad lehce přehlednější díky barvám písma, v černobílém podání však aby si člověk vzal lupu a buzolu. Obsluhou nabízený a návštěvníky preferovaný způsob procházení vín dle odrůd versus list i vína samotná seřazena dle vinařství, vyvolávaly na místě místy až komickou bojovku s názvem „najdi víno“. Sloupec se skladovým číslem by snad ještě měl opodstatnění pro snazší orientaci při objednávání. Info, že v kartonu je 6 lahví a mají objem 0,75 litru, ale už považuji za překonané. Tedy pokud zase nešumí vítr a sloupec plný šestek si vykládám správně – chybí zde totiž jakékoliv záhlaví tabulky. O místě na poznámky přímo u daného vína nemůže být ani řeč. Však co, druhá strana listu A4 to jistí.

Korunu všemu nasazují dva sloupce s čísly. I mne napadne, že se jedná o cenu vína. Jenže o jakou? Ani obsluha neví. Že jde o cenu běžnou, včetně DPH, za jednu lahev a zvýhodněně za jednu lahev v kartonu 6 lahví, to už si každý musí domyslet. Co asi nedomyslí, je fakt, že na všechna vína je ten den poskytnuta 10% sleva. Asi jsem přeslechl, přehlédl, přešuměl. Samozřejmě to ale ve finále potěší.

Kapitolou sama o sobě je uvedený ročník vína. Není jen jeden, jsou dva. A neznamená to cuvée dvou ročníků. Vysvětlení, že „prodejce garantuje minimálně jeden rok daného ročníku skladem“ nic moc asi nenapovídá. Na degustaci je jedna lahev, ta má jasný ročník a ten má být uveden i v listu. Tečka, punktum.

Festival rakouských vín Global Wines - degustační list (výřez)
Festival rakouských vín Global Wines – degustační list (výřez)

Co se ochutnávalo

Degustace nabídla vína 12 vinařů z oblastí Carnuntum, Kamptal, Kremstal, Leithaberg, Mittelburgenland, Neusiedlersee, Thermenregion, Wachau a Weinviertel. Dle očekávání dominovala Dolnímu Rakousku bílá vína, Burgenlandu červená. Zajímavostí bylo takřka stoprocentní užití šroubovacích uzávěrů na vína. Alespoň na ta bílá, ale ani u červených není šroub výjimkou. Rakousko se této varianty prostě nebojí. Ceny začínaly někde u dvou set korun, nejdražší smaragd byl v běžných cenách za 729 Kč. Kvalita vína se pohybovala od pitelných, každodenních vín, bílých i červených, až po luxusní kousky s potenciálem dalšího zrání. Celková kvalita byla lehce nadprůměrná, patrná byla tradiční rakouská preciznost a čistota vín. I přes počáteční nepochopení charakteru akce Festival rakouských vín rozhodně stálo za to účastnit se. Vína, atmosféra i cena byly naprosto v pořádku.

12 vinařství

  • Domäne Wachau – Wachau
  • Dürnberg – Weinviertel
  • Gager – Mittelburgenland
  • Gernot Heinrich – Neusiedlersee
  • Johann Scheiblhofer – Neusiedlersee
  • Johann Topf – Kamptal
  • Judith Beck – Neusiedlersee
  • Keringer – Neusiedlersee
  • Leo Aumann – Thermenregion
  • Lesehof Stagård – Kremstal
  • Paul Kerschsbaum – Mittelburgenland
  • Toni Hartl – Leithaberg a Thermenregion
  • Walter Glatzer – Carnuntum

Top 3 Festival rakouských vín – bílá vína

  1. Riesling Smaragd Terrassen 2016 – Domäne Wachau (Niederösterreich, Wachau) – 89/100
  2. Grüner Veltliner Dornenvogel 2016 – Walter Glatzer (Niederösterreich, Carnuntum) – 87/100
  3. Riesling Smaragd Achleiten 2014 – Domäne Wachau (Niederösterreich, Wachau) – 87/100

Top 3 Festival rakouských vín – červená vína

  1. 100 Days Zweigelt 2015 – Keringer (Burgenland, Neusiedlersee) – 90/100
  2. Blaufränkisch Ried Fabian 2016 – Gager (Burgenland, Mittelburgenland) – 88/100
  3. Peccadillo Zweigelt-Merlot 2016 – Walter Glatzer (Niederösterreich, Carnuntum) – 88/100

 

Ověřeno MonsterInsights