Víno z blízka 2021: Daniel Smola – osobnost současného vinařství

Víno z blízka 2021: Daniel Smola – osobnost současného vinařství
View Calendar19. 8. 2021 17.30 - 20.00

Partnerství,o.p.s.

Phone:
+420 515 903 121Brno, Otevřená zahrada

Address:
Údolní 567/33, 602 00 Brno-střed-Brno-město, Česko

Víno z blízka 2021: Daniel Smola – osobnost současného vinařství. Jedinečná a exkluzivní setkání s osobnostmi současného vinařství na Moravě. Ve čtvrtek 19. srpna si pro vás řízenou degustaci pod širým nebem připraví Daniel Smola z vinařství Lahofer.

Poté budete mít možnost ochutnat další vína z produkce vinařství i z vinařství hosta, kterého si s sebou vinařství přivede. Přijďte si užít příjemný večer s moravskými víny a využijte možnost setkání se špičkou současného vinařství u nás.

Vinaři nabízí vína k ochutnání i nákupu. Večer doprovází živá hudba a o občerstvení nabízí Bistro Otevřená zahrada. Akce se koná za každého počasí.

Podrobnosti o zastoupených vinařství a další informace o festivalu, jeho programu a vstupenkách najdete na webu vinozblizka.cz nebo na facebook.com/Vinozblizka/

Vinařství Lahofer

Své jméno odvodilo vinařství od rodáka z Dobšic, uměleckého řezbáře Jana Lahofera. Ten na konci 18. století vytvořil unikátní barokní knihovnu, která je dnes klenotem premonstrátského kláštera v Památníku národního písemnictví na pražském Strahově. Jméno Lahofer je dnes součástí názvu nejen Vinařství Lahofer, ale i firem Hotel Lahofer a Vinice Lahofer, jež v souhrnu zaměstnávají více než stovku lidí.

Lahofer vyrábí vína pouze z hroznů z vlastních vinic, což je základní předpoklad pro vytvoření prvotřídních vín. Celoroční péče o vinice je tak zárukou zajištění kvality sklizených a zpracovaných hroznů. Ve Znojemské vinařské podoblasti obhospodařuje 430 ha vinohradů, mezi nimi i takové špičkové viniční tratě jakými jsou Babičák, Lampelberg, U Hájku či Volné pole. Práce lahoferáckých vinařů pod vedením sklepmistra Jiřího Lancmana se opírá o specifické přírodní podmínky a unikátní půdní složení vlastních vinohradů a o silnou vinařskou tradici Znojemska, kterou dále rozvíjí pomocí nejmodernějších postupů a technologií.

Roční produkce činí přibližně 550 000 lahví. Stejně jako je pro vinařství radostí vyrábět dobrá a kvalitní vína, je pro něj zábavou i hledání a nabídka příležitostí pro to, kde si je v patřičném prostředí vychutnat.

Vinařství Hanzel

Vinařství Hanzel navazuje na dlouholetou tradici výroby vína. Zásadní přelom v rozvoji firmy nastal v roce 2012, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce historických budov v Miroslavi a bylo pořízeno kompletně nové vybavení pro příjem hroznů, jejich zpracování a pro školení a skladování vína. V roce 2014 do Vinařství Hanzel majetkově vstoupilo Vinařství Lahofer, díky čemuž byl zaručen přísun vlastní kvalitní suroviny, hroznů z vinohradů v okolí Miroslavi a z dalších poloh Znojemské vinařské podoblasti, především z tratí Volné pole, Na vyhlídce, Weinperky či Olbramovická hora.

Vinařství Hanzel vyrábí menší šarže vín z běžně známých odrůd pěstovaných v regionu. Soustředí se však také na produkci vín z méně častých druhů hroznů, jakými jsou například Muškát žlutý, Kerner, Hibernal, Sylvánské zelené nebo Rotgipfler. V předchozích letech bylo ve vinařství investováno i do nových dřevěných sudů z dubu, akátu a jedlého kaštanu, ve kterých probíhá nazrávání bílých vín. Kapacita stávajících nerezových tanků se tak rozšířila o tradiční způsob vinařské výroby. Aktuální roční produkce Vinařství Hanzel je přibližně 80 000 lahví.

Ceny vstupenek:

v předprodeji na e-shopu 440 Kč (při nákupu 4 a více kusů máte slevu 10 %)
předprodej končí vždy v den akce ve 12:00, v případě naplnění kapacity je možné prodej uzavřít dříve
na místě 490 Kč

V případě zrušení akce v souvislosti s opatřeními proti šíření pandemie COVID-19 vám vrátíme peníze nebo vyměníme vstupenky na jinou degustaci v rámci festivalu.

Vstupenka zahrnuje:

 • degustaci vín zúčastněných vinařství od 17:30 do 20:00 hodin
 • neutralizační sousta (pečivo)
 • degustační skleničku Rona Festival Glass s logem festivalu
 • hudební program od 20:00 do 22:00 hodin

K poslechu i tanci zahraje živá kapela (Ota Holec + Jana "Betka" Vašinová), o chutné občerstvení se postará Bistro Otevřená zahrada.

Akce se koná za každého počasí.

Kontakty
informace o festivalu – Kamila Vlčková, vinozblizka@nap.cz, tel. 774 347 806
nákup vstupenek – Petra Weberová, petra.weberova@nap.cz, tel. 775 620 893

Víno z blízka 2021: Daniel Smola – osobnost současného vinařství

Letní degustace Víno z blízka

Přijďte prozkoumat zákoutí Otevřené zahrady v Brně se skleničkou v ruce a užít si pohodový večer s moravskými vinaři a jejich víny přímo v metropoli vinařské jižní Moravy. Po celé léto od června do září se na vás těšíme na degustacích pod širým nebem – ve vybrané čtvrtky vždy od 17:30 na Údolní 33. Podívejte se na podrobný program festivalu.

Co pro vás na letní sezónu 2021 připravujeme?

 • 5× představení vinařských obcí či spolků
 • 4× setkání s vinařskou osobností a jejím hostem
 • 1× seznámení se zahraničními hosty

Program Víno z blízka 2021

 • 10. 6. Vinaři Vrbice
 • 24. 6. Luboš Oulehla - osobnost současného vinařství
 • 1. 7. Večer s EKOVÍNem
 • 8. 7. Mikulovští vinaři
 • 22. 7. Radomír Nepraš - osobnost současného vinařství
 • 5. 8. Velkobílovičtí vinaři
 • 12. 8. Zámecké vinařství Bzenec - osobnost současného vinařství
 • 19. 8. Daniel Smola - osobnost současného vinařství
 • 2. 9. Poysdorf v Brně
 • 16. 9. Večer s EKOVÍNem

Jak u nás degustace probíhají?

V příjemném prostředí zahrady ve svahu pod Špilberkem se budete procházet od jednoho vinaře k druhému, ochutnávat jejich vína a ptát se jich na vše, co vás o vinařství zajímá. Každého večera se účastní minimálně 6 vinařství a každý z vinařů nabízí na svém stanovišti minimálně šest vín k ochutnání i nákupu.

4 večery budou patřit představení osobnosti současného vinařství, která vás na začátku provede asi hodinovou řízenou degustaci s názvem Vína mého srdce. Poté následuje volná degustace, při které na jednotlivých stanovištích v zahradě ochutnáte další vína z produkce vinařství i vinařského hosta, kterého si s sebou osobnost přivede.

Reportáž jedné z minulých akcí: Vinaři z Hovoran v Otevřené zahradě a zblízka


Ověřeno MonsterInsights