Gruzie - degustace autentických vín z kvevri. Víte, jakou odrůdu vysadil po potopě světa Noe? Slyšeli jste, že se v Gruzii pěstuje více než pět set autochtonních odrůd révy?
O tom všem a o mnohém dalším nám povypráví Salome Khardzeishvili, neúnavná propagátorka gruzínských vín. A zároveň nám představí nová vína z portfolia projektu Kolchis - ochutnáme sedm osobitých moků vyrobených osm tisíc let starou metodou v terakotových nádobách kvevri.
Degustovat budeme tato vína:
Krachuna 2017 - Lagvinari (Eko Glonti)
Kisi 2016 – Dakishvili Vineyards (Giorgi Dakishvili)
Rkatsiteli 2015 – Satsnacheli (Kakha Tchiotashvili)
Rkatsiteli 2017, vinařství Marani Milorauli (Sandro Milorava)
Otschanuri Sapere 2017 – Lagvinari (Eko Glonti)
Saperavi 2016 - Dakishvili Vineyards (Giorgi Dakishvili)
Saperavi 2015 - Satsnacheli (Kakha Tchiotashvili)
Vstup: 400 Kč
Rezervace pouze na info@veltlin.cz
Projekt KOLCHIS
Když se řekne Gruzie, vytane na mysli každému pijáku vína tak řečené oranžové víno. Místní vinaři upřednostňují označení jantarové víno a tak je to pro nás dobře – cítíme, jak se ve starověku protnula orientální hedvábná s naší baltskou, jantarovou stezkou. Jantar – Římané ho překvapivě považovali za zkamenělou moč rysa ostrovida - skutečně nejlépe obráží barevnost a podstatu gruzínských vín. Jantar má řadu odstínů, není jen oranžový. A stejně jako v jantaru, v němž jsou zataveny pravěké organizmy a rostliny, je i v gruzínských vínech připravených ve starobylých hliněných nádobách kvevri zaznamenán pravěk či dokonce prvopočátek vína. A ten prvopočátek se s každým dalším vinobraním připomíná a zpřítomňuje.
I proto vznikla Kolchis, distribuce přírodních gruzínských vín, která si klade za cíl seznamovat stále zvídavější středoevropské pijáky vína s bouřlivě fermentující gruzínskou vinařskou současností, která však je – tak jako nikde jinde na světě – přímo napojena na takřka osmitisícileté, kontinuální vinaření pod Kavkazem.
Za distribuci Kolchis, jejíž název odkazuje ke starověké Kolchidě, stojí dva lidé: duší celého projektu je Salome Khardzeishvili, rodilá Gruzínka s osobitým imeretským šarmem, jež byla vůbec první propagátorkou naturálních gruzínských vín v České republice. Salome je bezesporu největší tuzemskou znalkyní vín vyráběných v kvevri, pravidelně navštěvuje nejzajímavější gruzínská vinařství a neustále objevuje nová. Díky jejím enogastronomickým výletům se pro gruzínská vína nadchly desítky Čechů, mezi nimiž byla řada moravských vinařů.
Druhým „Kolchiďanem“ je Bogdan Trojak, vinař, básník, zakladatel vinného baru a distribuce VELTLIN, organizátor festivalu Praha pije víno a jeden z prvních propagátorů autentických vín u nás. Jeho dlouholetý zájem o naturální vína (a také o vinařskou historii) jej logicky přivedl až k jejich samotnému prameni vyvěrajícímu pod Kavkazem. Země, kde je víno poezií a poezie vínem mu učarovala a stále se do Gruzie vrací.
Vína Kolchis
Každé víno, které distribuce Kolchis nabízí, je pečlivě posuzováno. I proto je její portfolio zatím skromné. Na každé degustační, objevitelské cestě jsou sice ochutnány desítky vín, selekce je však velmi přísná. Na prvním místě je čistota vína a přesvědčení, že nemoci a vady nesmí být omlouvány tzv. naturálností vín.
Nabídka Kolchis bude postupně a rozvážně růst. Její budoucí pestrost je dána i tím, že Gruzie disponuje více než pěti stovkami autochtonních odrůd. Objevování a zprostředkovávání tohoto nesmírného vinného bohatství je nekonečné, fascinující putování.
Kolchis chce být pomyslnou lodí Argo, která bude přivážet tekuté bohatství dnešní Kolchidy, víno, jež je pro místní lidi víc než pouhým nápojem.